Otevření USA pro turisty z EU od 8. Listopadu 2021

Vážení klienti,

vzhledem k tomu, že USA oficiálně oznámilo otevření země pro turisty z EU od 8.listopadu 2021, dovoluji si Vám zaslat několik informací k cestování do této oblasti.

Posledních 14 dnů v září jsem se vydal na cestu po Západě USA s cílem zjistit, jak je tato oblast připravená na turisty a s čím je třeba počítat, pokud se do USA vypravíte jako turisté po koronavirové pauze. Při cestě jsem se zaměřil na turistická města jako Los Angeles, San Francisco, Las Vegas, Salt Lake City a hlavní národní parky jako Gran Canyon NP, Bryce Canyon NP, Zion NP a Joshua Tree NP. Projel jsem přes 3000 mil po Utahu, Arizoně, Nevadě a Kalifornii.

Níže uvádím informace, které by pro Vás mohly být užitečné, pokud se na Západ USA vypravíte:

 

  • Imigrace do USA - stejně jako dříve je pro občany ČR potřeba povolení ESTA nebo vízum.
  • Požadavky na vstup do USA vzhledem k opatření díky onemocnění COVID 19:

od 8.listopadu budou USA opět otevřené pro turisty z EU. Ke vstupu bude potřeba potvrzení o očkování v angličtině (platné jsou běžně očkované vakcíny v ČR) a PCR test, který nesmí být starší než 3 dny před odletem do USA.

  • Požadavky na cestu zpět z USA do ČR: stačí mít potvrzení o očkování v angličtině a vyplnit příjezdový formulář do ČR.
  • Opatření v souvislosti s nemocí COVID 19 v USA:

při letech do USA je nutné mít nasazené roušky (ne respirátory, stačí roušky) nejen v letadle, ale ve všech prostorech letišť. Při pobytu pak musíte počítat s tím, že roušky jsou vyžadovány ve všech uzavřených prostorech pokud nepijete nebo nejíte. Další omezení nejsou. Za celou cestu jsem se nesetkal s žádným měřením teploty nebo dotazováním na zdravotní stav.

Celkový způsob informování o COVIDu 19 je v USA spíše praktický. Na letištích a mnoha dalších místech je možné se zdarma naočkovat i pro cizince, ve zprávách převážně vysvětlují zdravotní rizika  a výhody třetí dávky, kterou si můžete nechat dát nejen v nemocnici, na očkovacích místech, ale i v každé lékárně. Způsob informování o nemoci COVID 19 se velmi liší od ČR. Chybí tady každodenní poplašné zprávy, neustále se měnící opatření a s tím související zmatky, není zde seznam zemí dle míry rizika, který je v ČR každý týden jiný atd…

Pro turistu je cestování po Západě USA i velmi příjemným odpočinkem od všeho negativního, čemu jsme každý den vystavení v ČR ze strany médií i vládních nařízení.

Omezení služeb pocítíte při snídaních v hotelech. Tady se situace liší v jednotlivých oblastech. Některé hotely mají normální snídaňové bufety, někde musí jídlo pro hosty nandávat zaměstnanec hotelu a někde Vám dají pouze snídani s sebou. To platí třeba  o městečku Page, kde byly ráno na recepci připravené snídaňové balíčky a káva, ale snídani si musíte ohřát v mikrovlnce na pokoji a sníst na pokoji. Vzhledem k tomu, že téměř 100% zaměstnanců hotelů v Page jsou indiáni, kteří mají známý problém se slabou imunitou, tak je toto opatření pochopitelné. Ale i u snídaní se patrně situace vrátí k normálu, jakmile začnou přijíždět zahraniční turisté. 

 

  • Co se v USA změnilo?

Tady je těžké někdy rozlišit kam se USA posunulo za rok a půl co jsem tam nebyl a co je důsledek krize ohledně nemoci COVID 19. Jídlo v restauracích a fast foodech se zdražilo o cca 20%, ceny benzínu se drží na od 3,5 do 4,5 USD na galon.

V Las Vegas bylo dostavěno několik nových hotelů, vracejí se koncerty známých umělců a některé známé show na Stripu. Ale třeba známá show Le Réve v hotelu Wynn nepřežila a ukončila činnost. Ale myslím si, že Las Vegas bude už v listopadu tam, kde bylo před Covidem.

Národní parky fungují normálně a jsou celkem dost zaplněné domácími turisty. Zvláštní situace v uplynulém roce a půl umožnila mnoha Američanům mít více času a tak se velmi zintenzivnil domácí cestovní ruch. Tak je v národních parcích plno, ale téměř chybí turistické autobusy.

 

  • Na co je třeba si dát pozor před sezónou 2022?

Největším problémem bude pronájem automobilu a tady velmi doporučuji pro všechny co se do USA chystají udělat si rezervaci už teď. Nedostatek čipů omezuje nabídku. Navíc půjčovny v minulém a tomto roce dost zredukovaly počet aut a je pro ně nemožné teď počet aut dramaticky zvýšit. Už teď jsem třeba zažil, že půjčovna Alamo byla v Las Vegas úplně vyprodaná, což se nikdy předtím nemohlo stát. Ceny aut v půjčovnách budou růst tak, jak poroste poptávka a některé druhy aut zřejmě nepůjde objednat vůbec.

Stejně tak je pro cestovní kanceláře důležité si objednat včas dopravu pro autobusové skupiny. Fatální nedostatek řidičů a sílící domácí poptávka způsobily, že některé charterové autobusové společnosti už mají na příští rok vyprodáno. Pro individuální cestovatele bude rozumné si udělat včas i rezervace ubytování. Ceny ubytování se budou vyvíjet na základě nabídky a poptávky, těžko říci, kde se cenová hladina ustálí.

 

  • Tipy na cestování do USA do konce roku:

pro ty, kterým Amerika chybí, bude ideální si vyrazit do předvánočního New Yorku, strávit několik dnů v Las Vegas nebo se ještě před koncem roku vykoupat na Miami Beach. Dle mého názoru bude cestování po Západě USA od listopadu2021 bez problémů, pouze s výše uvedenými drobnými omezeními, pokud se situace nějak dramaticky nezmění.

 

 

       

                                                       

Ing. Jan Kužel

majitel CK Profi Trips